917/​117

Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)

“Via Dolorosa”. Sign. freddie 35. Olie på lærred med collage. 46×66.

Litteratur: Vilhelm Bjerke-Petersen: “Unge skandinaviske kunstnere, Freddie nr. 1”, gengivet. Udstillet: “Maleren Freddies Udstilling”, Sixtus Thomsen, Kunstsalen, Vesterbro, Aalborg, september, 1935, kat. nr. 18. Proveniens: Dansk privatsamling.

Reference til udstilling og litteratur er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2023

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

270.000 DKK