Knud Andersen (f. Nørresundby 1945)
Lågkrukke af stentøj, dekoreret med lys grågrøn krakeléglasur og med blomstermotiv med blåsort og gylden glasur. Kgl. P. Nr. 5011/2900. Forsynet med låg og stand af patineret bronze. Stemplet monogram KA for Knud Andersen. H. inkl. låg og stand 23.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 22. september 2020