2415/599
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
“Tulip”. Kontorstol med fempasfod og drejestel af stål. Sæde, sider og ryg betrukket med rødligt skind. Udført og mærket hos Kill International.
Litteratur: “Mobilia”, nr. 128, 1966.
Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, gengivet og omtalt s. 67.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag