1947/589
Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
Et sæt på seks armstole af palisander, sæde og vipperyg betrukket med sort skai. Model 42. Udført hos Schou Andersen Møbelfabrik, Vejen. (6)
Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens 18. Danske Møbelmesse i Bella Center, København, 12.-15. maj 1966.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, s. 50.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmede.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud