1947/​589
Kai Kristiansen: Et sæt på seks armstole af palisander, betrukket med sort skai. Model 42. Udført hos Schou Andersen. (6)

Be­skriv­el­se

Et sæt på seks armstole af palisander, sæde og vipperyg betrukket med sort skai. Model 42. Udført hos Schou Andersen Møbelfabrik, Vejen. (6)

Præsenteret på Møbelfabrikantforeningens 18. Danske Møbelmesse i Bella Center, København, 12.-15. maj 1966.

Litteratur: Katalog fra udstillingen, s. 50.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmede.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne møbler

Kunstner

Kai Kristiansen (f. 1929, Danmark)

Vur­dering

10.000–12.000 kr.

Hammerslag

11.500 kr.

10 bud

11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.