2416/733
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Vase af lertøj, dekoreret med bladmotiver i let relief i grøn, brun og blå på lys bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 22.
Mindre overflade ridser. Få afslag i glasur ved munding.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag