2436/531
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj dekoreret med hornglaseret glasur i rødbrunt, mørkebrunt og grønt på lys base. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 54. Diam 34,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små glasurafskalninger. Øverste kant med en ca. 20 cm. reparation. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag
25 bud