1405/515
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“NV-46”. Armstol med stel af teak. Sæde og ryg betrukket med patineret naturskind. Formgivet 1946. Udført hos snedkermester Niels Vodder.
Fremstår med brugspatina. Stel med ridser, mærker og mindre pletter. Skind med større hul i sæde samt krakeleringer, ridser, pletter og skjolder. Løs i nogle samlinger.
Moderne kunst og design, 28. januar 2014
Vurdering
Hammerslag
26 bud