2033/​806

Henning Koppel, Georg Jensen Design (f. København 1918, d. sst. 1981)

“Taverna”, m.m. Fire dele køkkentøj af kobber, indersider forsølvet, hanke af rustfrit stål. Udført og stemplet hos Georg Jensen Design. (4)

Bestående af:

“Taverna”: 1 stegepande diam. 26,5. 1 sautépande med låg og to hanke diam. 20., 1 kaserolle diam. 13,7.

samt

1 serveringsfad diam. 35.

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Låg på sautépande med en lille ujævnhed på kant. Fad med omfattende overfladeridser.

Moderne kunst og design, 11. august 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK