Rud Thygesen (f. Sæby 1932, d. Rungsted 2019, Møbelarkitekt)
Johnny Sørensen (f. Helsingør 1944, Møbelarkitekt)
“Kongeserien”. Sæt på fire bergere hvilestole samt et cirkulært sofabord af bøg. Sider og ryg med flet, sædehynde betrukket med dybthæftet rødt skind. Udført hos Botium. Sofabord: H. 54. Diam. 120. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, enkelte mindre afslag. Sofabord med enkelte brændemærker, slitage/krakkeleringer i lak.
Moderne kunst og design, 14. april 2020