1803/1520
Regnspove lokkefugl af bemalet lærred. Antageligt fra Ringkøbing fjord. 20. årh.s begyndelse. H. 43.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte mindre huller. Senere base.
Varia, 18. januar 2018
Vurdering
Hammerslag