2004/​998

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Safaristolen”. Et par armstole med stel af ask, betrukket i sæde, ryg og løs hynde med patineret sort skind. Armlæn og stropper med patineret kernelæder. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, København. (2)

I 1933 tegnede professor Kaare Klint sin variation af “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål. Kilde: Rud. Rasmussen's Snedkerier.

Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, afb. s. 26.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Armlæn og sædehynder med overfladekrakeleringer, den ene hynde med hul i hjørnet.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK