2442/354
Traditionel egyptisk gryde til tilberedning af favabønner samt stand af sølv, rigt ciseleret med ornamentik, tilhørende ske af sølv medfølger. Samlet vægt ca. 235 g. 20. årh. H. inkl. stand 17. (3)
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag