1817/56
Emerik Stenberg (f. Stockholm 1873, d. sst. 1927)
“Gammal gård i Leksand” Sign. Stenberg. Olie på lærred. 33×45.
Udstillet: Charlottenborg, “Svenska Konstutställningen”, 1916 nr. 701.
Minimal afskalning og minimal retouchering ved kant.
Ældre malerier og møbler, 23. april 2018
Vurdering
Hammerslag