1839/2034
Herrearmbåndsur af stål med guldkappe. Model Oyster Perpetual, ref. 1025. Automatisk kronometer certificeret værk. Facetteret lynette. Gylden urskive med forgyldte visere og timemarkører. Monteret med senere rem af brunt læder. Urets diam. 34 mm. Ca. 1981.
Erhvervet hos Knud Pedersen, Aarhus.
Fremstår med alders- og brugsspor. Værket bør serviceres. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 26. september 2018
Vurdering
Hammerslag