Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et par spisestole med stel af matforkromet stål. Formbøjet skal af lamineret, finéret riopalisander. Model 3107. Formgivet 1955. Udført 1960'erne hos Fritz Hansen. (2)
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og mærker. Falmet. Enkelte mindre afslag i finér. Ene stol med let blød ryg.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020