2438/​50

George II standur i kasse af nøddetræ, urskive af messing sign. Richard Wegg, Kings Street. Værk med dato og sekundangivelse. 18. årh. H. 209.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt dørnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

902261 7.000 DKK
938938 (Autobud) 6.500 DKK
902261 6.500 DKK
938938 (Autobud) 5.000 DKK
902261 4.800 DKK
938938 (Autobud) 3.800 DKK
902261 3.600 DKK
938938 3.000 DKK