2033/​253

Europæisk fajance og stentøj, bestående af saltglaseret lågkrus med låg af sølv og mønt, graveret med ejerinitialer og årstal anno 1712, spansk Talavera tresidet krydderi-saltkar, et par miniature søjler, to skåle, ni hollandske flise, dekorerede i mangang og blå med dyr, religiøse scener og arkitektur samt dansk udekoreret relief flise fra Blåtårnfabriken, dekoreret med rosekvist. 18.-19. årh. Saltkar H. 5. L. 15. Søjler H. 8. Lågkrus H. 19. (16)

Blåtårn flise med afslag på hjørner, antageligt nedkortet, hjørnevulster mangler i den ene side. Lågkrus med buler på låg. Saltkar kraftigt restaureret og glasurafskalninger. Tre fliser indrammet. To revnede, et med kanthak. Søjler med mindre kanthak. Det er fad med hårrevner, det andet med reparation. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

2.000 kr.

2.000 kr.