1414/​500

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“PP 201”. Et sæt på otte armstole af eg med indlægning af wengé i kopstykker, sæder af flettet papirgarn. Tegnet 1969. Udført hos PP Møbler i 1982. (8)

I slutningen af 1960'erne tegnede Wegner to prototyper, som blev videreudviklet i samarbejde med PP Møbler. Wegner tilbød værkstedet, at de kunne fremstille prototyperne, hvis de var interesserede, men snedkermester Ejnar Pedersen valgte kun at producere den ene. Og i 1969 blev PP203 således lanceret.

Med PP203 begyndte PP Møbler at producere Wegners modeller og var ikke længere blot underleverandør, som man havde været i mange år. I de første år blev stolen dog solgt gennem Johannes Hansen Møbelsnedkeri A/S, da PP Møbler endnu ikke havde deres egen salgsorganisation.

PP201 er en videreudvikling af pp203. Den har samme dimensioner og samme arm. Forskellen på de to modeller ligger i sædets udformning. Samtidig illustrerer ryglænet en vellykket sammensmeltning mellem design og håndværk, idet samlingen, som er møbelsnedkerens fikspunkt under arbejdet med stolen, bevidst er blevet en del af stolens formgivning

Kilde PP Møblers hjemmeside.

Fremstår med minimal alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Fremstår i god stand.

Moderne kunst og design, 1. april 2014

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

36.000 DKK

10 bud

36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK