Georg Balthasar Probst (f. Augsburg 1673, d. sst. 1748)
“Le Nouveau Marché Roial a Copenhague”. Parti fra Kongens Nytorv i København. Trykbetegnet G. G. Winckler sculp./Georg Balthasar Probst excud. Aug. Vind. Håndkoloreret kobberstik monteret i passepartout. Bladstørrelse 28×41.
Kobberstikket er beskåret ved kanten, hvilket betyder at titlen “Le Nouveau Marché Roial a Copenhague” mangler foroven.
Enkelte mærker efter monteringen. Enkelte mindre misfarvninger. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
13 bud