2148/​513

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 61”. Sofabord med stel af stål. Top af skifer. Formgivet 1956. Udført hos snedkermester E. Kold Christensen 1961, ej stemplet. H. 32,5. L. 80.

Ifølge sælger erhvervet i 1961.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Rust og slitage på stel. Afskalning på forkromning. Afslag på et hjørne af top.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK

15.000 DKK