Poul Cadovius (f. 1911, d. 2011)
“Guvernør”. Fritstående tre-pers. sofa af rio-palisander, med medestel. Sider og ryg af flettet rio-palisanderfinér. Løse hynder i sæde, sider og ryg betrukket med brunt dybthæftet skind. Udført hos France og søn. H. 73. L. 204. B. 76.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre pletter.
Moderne kunst og design, 21. april 2015
19 bud