2034/​878

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Skrivebord af mahogni med profilerede kanter, front med fire skuffer, “sko” samt greb af messing. Antageligt udført for Magasin Du Nord, ca. 1940erne. H. 75. L. 145. B. 76.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ujævnt falmet top.

Moderne kunst og design, 18. august 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag