2043/563
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser af stentøj, dekoreret med hhv. mørkebrun glasur med okkerbrune elementer samt med æggeskalsglasur. Sidstnævnte med prægede mønstre i relief. Udført og stemplet hos Saxbo, hhv. Denmark 112 og Danmark 205. Udført hhv. 1949–1968 og 1937–1949. H. hhv. 15 og 18,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker - fortinsvis på vase med æggeskalsglasur.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud