2043/​563

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Saxbo

To vaser af stentøj, dekoreret med hhv. mørkebrun glasur med okkerbrune elementer samt med æggeskalsglasur. Sidstnævnte med prægede mønstre i relief. Udført og stemplet hos Saxbo, hhv. Denmark 112 og Danmark 205. Udført hhv. 1949–1968 og 1937–1949. H. hhv. 15 og 18,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker - fortinsvis på vase med æggeskalsglasur.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

3.200 kr.

23 bud

3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.