2131/​991

Dansk møbeldesign

Lille skrivebord med femkantet assymetrisk top af teak. Stel med skråtstillede ben af matforkromet stål. Udført 1950'erne. H. 68. L. 90. B. 50–70.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre hak. Varmemærker. Sko mangler.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag