2435/7568
Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
“Bourgogne”. Sign. Mortensen 56/90, 147/150. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 135×109. Uindrammet.
Litteratur: Würtz Frandsen G5.
Original stand. Enkelte håndteringsmærker og folder - særligt langs kanterne samt øverste højre hjørne - samt mindre ridser i overfladen.
Vurdering