2008/​552

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3½-2½”. Standerlampe med stel af kobber, monteret med skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Puulsen. H. 130. Diam. 33.

Stand

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Kategori
Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt