2008/552
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3½-2½”. Standerlampe med stel af kobber, monteret med skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Puulsen. H. 130. Diam. 33.
Stand
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt