2008/​552 Poul Henningsen: “PH-3½-2½”. Standerlampe med stel af kobber, monteret med skærme af flerlags opalglas. H. 130.

Be­skriv­el­se

“PH-3½-2½”. Standerlampe med stel af kobber, monteret med skærme af flerlags opalglas. Udført hos Louis Puulsen. H. 130. Diam. 33.

Stand

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Kategori

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag

Ikke solgt