Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Tremmesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af bøg, udklappelig endegavl, ryg og side med synlige tremmer, løse hynder med lyst- og blåtstribet uld. Model 1789. Designet 1945. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 1981. L. 160.
Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske to-personers sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.
Litteratur: Fredericia Furniture.
Grete Jalk [ Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 260–261.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og -mærker. Enkelte pletter på hynder. Pinde i den opklappelige gavl sider løse, mangler lim.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
12 bud