2016/​544

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Tremmesofa”. Fritstående to-personers sofa med stel af bøg, udklappelig endegavl, ryg og side med synlige tremmer, løse hynder med lyst- og blåtstribet uld. Model 1789. Designet 1945. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 1981. L. 160.

Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske to-personers sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.

Litteratur: Fredericia Furniture.

Grete Jalk [ Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 260–261.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overfladeridser og -mærker. Enkelte pletter på hynder. Pinde i den opklappelige gavl sider løse, mangler lim.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

12 bud

(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK