2131/514
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 308”. Sofabord med plade af teak, krydsbensstel af eg med messingbøjler. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 56. L. 100. B. 60.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1951.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Falmet. Enkelte vandskjolder.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud