914/6
Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Næbkande af sterlingsølv. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode B9=1952. Formgivet 1927. Vægt 605 g. H. 23,7.
Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i det 20. århundrede”, ill. s. 93.
Litteratur: Malene Dybbøl & Sabrina Ulrich-Vinther: “Hofjuveler A. Michelsen - Fra Stilkopi til Arkitektsølv”, ill. s. 105.
Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023
Vurdering
Hammerslag