2311/​152

Johanne Krebs (f. Byrum, Læsø 1848, d. København 1924)

Ved Rosenborg Slot. Sign. monogram 1917. Olie på lærred monteret på plade. 82×65.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 935, 2009 nr. 609.

I årene efter 1917 udstiller Johannes Krebs flere malerier med motiver fra Kongens Have og Rosenborg Slot på Den Frie.

“Gør Forholdene mildere for Kvinder, og deres Evner vil spire kraftigere,” skrev Johanne Krebs 1893 i en artikel til Dansk Kvindesamfunds blad ”Kvinden og Samfundet” - et udsagn helt i tråd med den personlige og kunstneriske indsats, hun ydede for at forbedre kvindelige kunstneres vilkår. Indtil slutningen af 1880’erne var mulighederne, for at kvinder kunne få en kunstnerisk uddannelse, få og dyre, da det som oftest foregik gennem privatundervisning. Selv var Krebs først elev hos landskabsmaleren P. C. Skovgaard (1817–1875) og senere var hun elev hos den danske landskabsmaler, Vilhelm Kyhn (1819–1903), som havde en privat tegneskole. Efter et udenlandsophold i München, blev hun i 1880 optaget på Tegneskolen for Kvinder. I mange år stod Tegne- og Kunstindustriskolen i vejen for etableringen af en egentlig kvindeskole i Akademiets regi. Manglen på kunstneriske undervisningmuligheder for kvinder påviste Krebs i en række artikler, og efter et par år blev kritikken bakket op også politisk. 1888 var et vendepunkt hvor Kunstakademiet for første gang tillod adgangen for kvindeelige elever - Johanne Krebs blev indsat som inspektør og fortsatte de følgende 20 år. Johanne Krebs debuterede på Charlottenborgs Forårsudstilling i 1880, hvor hun udstillede otte gange frem til 1895. Fra 1891 og til sin død i 1924 var hun næsten hvert år repræsenteret på Den Frie Udstilling, som hun i 1891 også havde været med til at stifte og fra 1893 var parthaver i. Krebs udstillede også internationalt, hvor hun også arbejdede for at gøre bedre plads til de kvindelige kunstnere - blandt andet arrangerede hun kvindelige kunstneres deltagelse ved verdensudstillingen i Chicago i 1893. Krebs var bedst kendt for sine portrætter, men malede også landskaber og blomstermalerier.

Monteret med tynd masonit verso. Mindre retoucheringer. Få, minimale afskalninger samt krakeleringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. marts 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

17 bud

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK