917/​560

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

Portræt af Johanne Josefine Wulff (1868–1955). Ca. 1887. Usigneret. Sortkridt på papir. Bladstørrelse 24,5×23,5 cm.

Udstillet: Ordrupgaard, “Vilhelm Hammershøi. En retrospektiv udstilling”, 1981, kat. nr. 23, omtalt s. 166, afb. s. 66.

Proveniens: Den portrætterede Johanne Josefine Finsen, født Wulff. Dennes søn overlæge Valgard Finsen (1896–1980). Dennes datter, tidligere museumsdirektør Hanne Finsen (1925–2023).

Johanne Josefine Wullf, som blev gift med Vilhelm Hannes Finsen i 1892, er omkring 18–19 år gammel på tegningen.

Papiret er uensartet gulnet. Tegnestiftshuller i de to øverste hjørner. Rift i papir ved øverste kant lidt til højre for midten (ca. 4 cm). Monteret med klæbebånd i passepartout to steder langs øverste kant.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag