2439/​127

Wilhelm Wils (f. Kolding 1880, d. 1960)

Pietà. Jomfru Maria siddende med den døde Jusus i skødet. Sign. Wils. Olie og bladguld på plade. 105×135.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 507, 1988 nr. 501. Afbildet s. 129.

Krakeleringer i venstre side langs sammenføjning. Enkelte minimale afskalninger.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?