2439/127
Wilhelm Wils (f. Kolding 1880, d. 1960)
Pietà. Jomfru Maria siddende med den døde Jusus i skødet. Sign. Wils. Olie og bladguld på plade. 105×135.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 507, 1988 nr. 501. Afbildet s. 129.
Krakeleringer i venstre side langs sammenføjning. Enkelte minimale afskalninger.
Vurdering
Hammerslag