1912/1640
Canton æske af elfenben rigt skåret med drager. Kina, ca. 1900. L. 13 cm. B. 8 cm. H. 5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger, men lås defekt. Små hårrevner. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Varia, 21. marts 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud