Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
“Faderglæde”. Usigneret. Olie på træ. 24×31.
Under Marstrands første ophold i Rom malede han dagliglivet, medens mange af malervennerne kopierede antikkens kunst.
Han havde bemærket italienernes tilbedelse af deres børn, og det gengiver han i nærværende stemningsfulde interiør, hvor al opmærksomhed samler sig om barnet; selv hunden hopper op mod det lille barn.
Minimale krakeleringer.
Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019