886/​116

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“Faderglæde”. Usigneret. Olie på træ. 24×31.

Under Marstrands første ophold i Rom malede han dagliglivet, medens mange af malervennerne kopierede antikkens kunst.

Han havde bemærket italienernes tilbedelse af deres børn, og det gengiver han i nærværende stemningsfulde interiør, hvor al opmærksomhed samler sig om barnet; selv hunden hopper op mod det lille barn.

Minimale krakeleringer.

Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag