2433/​31

Giovanni Martinelli, efter, 17. årh. (f. Montevarchi 1610, d. Firenze 1659)

Allegori over musikken. Usigneret. Olie på lærred. 77×63.

Nærværende maleri er efter Martinellis original som befinder sig i Galleria Corsini, Firenze.

Lærredet er doubleret. Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer og ujævne fernislag. Små afskalninger og overfladeridser - særligt nær hænderne, halsen og armhulen. Kunne trænge til en overfladerensning.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?