2049/905
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Folkestolen”. Sæt på seks stole med stel af bøg, sæder med flettet papirgarn. Model J 39. Tegnet 1947. Udført for FDB. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Papirgarn med nogle pletter. Stødmærker.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud