2118/45
Dansk Louis XVI sauceskål af sølv, oval form, drevet med gadroneringer, guirlander og medailloner, top- og fodkant med perlestaf, monteret på underfad med perlestaf. Underfad punslet med vægtangivelse Vog 50 Lod 1 Kv samt ejerinitialer SD. Utydeligt stemplet. København 18. årh.s slutning. Vægt 732 g. L. 22 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud