921/​45

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Mandlig Modelfigur. Han sætter Foden op paa en Sten og binder sin Sandal. Over højre Ben ligger et rødt Drapperi; ved Stenen et Sværd. Baggrunden er en skov”. 1872. Olie på lærred. 94×73.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier, 1901, nr. 578.

Emil Hannover, “Maleren Constantin Hansen”, 1901 s. 351 nævner, at Constantin Hansen skriver følgende om maleriet i sin dagbog d. 2–10. April 1872: “Malet en Modelfigur sammen med min Søn og hans Kammerater Terkelsen og Johansen". Sønnen er Sigurd Konstantin-Hansen (1850–1938), og de to andre er antagelig Michael Therkildsen (Terkelsen) (1850–1925) og Viggo Johansen (1850–1925).

Proveniens: Frk. Kristiane Konstantin Hansen (1901). Bruun Rasmussen auktion 336, 1975 nr. 57.

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel