Ferdinand Richardt, tilskrevet, og Ubekendt maler, 19. årh. (f. Brede 1819, d. Oakland, Californien 1895)
Parti fra Harpers Ferry Virginia og Landskab med en familie ved landevejen. Usignerede. Èn betegnet på blændrammen Ferdinand Richardt, Harpers Færge i Virginia. Olie på lærred. Hver 21×29. (2).
Behov for let overfladerensning. Hul (ca. 1 cm). Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 12. maj 2014