Hugo Liisberg (f. København 1896, d. Hillerød 1958)
Lille figurgruppe af stentøj modelleret i form af spurv i neg. Dekoreret med rødbrun glasur med okkerfarvede elementer. Sign. monogram. Unik. H. 13,3. L. 14.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 9. april 2024