2108/1024
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Firskærmslampe reservedele” “PH-4/4,5/4”. Bestående af stel af bruneret messing samt F.O.-5 af gulmalet matglas. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Almindelig brugspatina herunder mindre ridser og mærker. F.M.-skærmholder mangler. Gul skærmbemaling med mindre afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag