2138/​797

Dansk snedkermester

Et par lænestole betrukket med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med hhv. rød og grå uld. Udført 1930–140érne.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag