2413/​821

Ubekendt design

Grålilla tæppe af uld. Bort med blomstermotiver på rød bund. 20. årh. Udført i Kina. L. 366. B. 274.

Ifølge sælger er tæppet erhvervet hos Lysberg, Hansen og Therp i København.

Brugs- og alderspatina, herunder smuds og slitage. Pletter og enkelte brændemærker.

Moderne kunst og design, 26. marts 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag