Jane Muus (f. Odder 1919, d. 2007)
Komposition med kvinde. Sign. Muus 49. Olie på lærred. 46×33
Jane Muus er især husket for hendes grafiske arbejder og illustrationer. Det ses tydeligt at Muus’ motivkreds drejer sig om mennesker – som også værket her er et eksempel på. Muus er oprindeligt uddannet op Emil Rannovs malerskole, herefter på Kunstakademiet hos Aksel Jørgensen og slutteligt på grafisk skole. Muus virke er præget af rejser til blandt andet Frankrig, Spanien og Italien, hvor hun ligeledes modtager undervisning. Muus modtager Eckersbergs Medalje i 1968 samt Thorvaldsens medalje i 1984.
Behov for let overfladerensning. Én mindre afskalning. Et minimalt hul.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
24 bud