2043/​7

Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)

Sommerparti under en blomstrende pergola hvor der serveres melon og hvidvin ved et opdækket bord. Sign. monogram 04. Olie på lærred. 49×63.

Afbildet er antageligt Veronique og V. A. Falbe-Hansen; Anna og Sigvard Hansen, samt tre unavngivne personer.

Proveniens: Nedarvet fra kunstneren i dennes familie og herefter til nuværende ejere.

Enkelte minimale retoucheringer. Minimale krakeleringer, afskalninger og overfladeridser.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag