2427/​73

Ubekendt maler, 18. årh.

Et par portrætter antageligt medlemmer af Berstorfffamilien. En adelskvinde i blå silkekjole kantet med guldbrokade og en adelsmand i harnisk. Usignerede. Olie på lærred. 83×65. (2).

Hun betegnet på bagsiden: die Frau geheimte Kriges Rähtin von Steinberg. gb. von Bernstorff des alten Geheimten Rahts Tohter.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 198, 1966 nr. 198.

Hun: Tre mindre revner (ca. 1 cm) i venstre side samt enkelte reparationer. Begge: Mindre krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Et mærke langs blændrammens kant. Behov for rensning og opstramning.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

12 bud

998214 7.000 DKK
956942 6.500 DKK
998214 6.000 DKK
956942 5.500 DKK
883566 (Autobud) 5.000 DKK
831913 5.000 DKK
883566 (Autobud) 4.600 DKK
998214 4.400 DKK
883566 4.200 DKK
905052 (Autobud) 4.000 DKK
883566 4.000 DKK
905052 3.000 DKK