Ubekendt maler, 18. årh.
Et par portrætter antageligt medlemmer af Berstorfffamilien. En adelskvinde i blå silkekjole kantet med guldbrokade og en adelsmand i harnisk. Usignerede. Olie på lærred. 83×65. (2).
Hun betegnet på bagsiden: die Frau geheimte Kriges Rähtin von Steinberg. gb. von Bernstorff des alten Geheimten Rahts Tohter.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 198, 1966 nr. 198.
Hun: Tre mindre revner (ca. 1 cm) i venstre side samt enkelte reparationer. Begge: Mindre krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Et mærke langs blændrammens kant. Behov for rensning og opstramning.
12 bud
998214 | ||
956942 | ||
998214 | ||
956942 | ||
883566 (Autobud) | ||
831913 | ||
883566 (Autobud) | ||
998214 | ||
883566 | ||
905052 (Autobud) | ||
883566 | ||
905052 |