Beate Andersen (f. København 1942)
Oval lågskål af stentøj, delvist dekoreret på både yder- og inderside med gråhvid glasur. Hanke og kanter uglaseret. Stemplet monogram, 70., Lille Strandstræde, Danmark. H. 17,5. B. 22. L. 40,5.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasur på indersiden med krakeleringer og misfarvninger.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
11 bud